VII. Seminář řeckých tanců a písní s lektorem z Lycea Řekyň v Kalamatě


Termín akce:     25.9.2009 – 28.9.2009
Místo konání:     Brno, Sluneční dvůr a ZŠ Jihomoravské nám. 2
Účastníci:          učitelé řeckých tanců, taneční asistenti, a vybraní členové oddělení národních tanců a oddělení hudebního a uměleckého    

Cílem semináře Lycea Řekyň v České republice, konajícího se na konci září, bylo setkání učitelů a vybraných členů oddělení národních tanců a oddělení uměleckého a hudebního s lektorem Lycea Řekyň z Kalamaty, Nikosem Petrouliasem, za účelem metodického vedení učitelů a asistentů, přípravy programů Lycea Řekyň v ČR pro prezentaci na festivalech v roce 2010 a posílení významu zpěvu při tanečním projevu. K semináři byl poprvé zvolen hotelový komplex Sluneční dvůr v Brně, v jehož blízkosti se nachází tělocvična. 

Seminář probíhal pod vedením lektora Nikose Petrouliase, který připravil tance a písně především z regionu východní Rumelie, resp. severní Thrákie, Kithnosu a Megar. Na semináři se opakovaly také tance z regionu Makedonie a Ipiros. Vedoucí akce byla Eva Lioliu a lektorovi asistovala Kateřina Spalasová.

Pestrý program semináře byl zahájen v pátek 25.9. návštěvou Lednicko - Valtického areálu, jednoho z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V odpoledních hodinách byla již zahájena výuka tanců a písní z oblasti východní Rumelie. Lektor připravil pro účastníky metodický materiál a seznámil je s geografií, historií a řeckými tradicemi tohoto regionu.

V sobotu 26.9. dopoledne proběhl nácvik programu pro vystoupení na akci organizované nadačním fondem Hellenika s názvem Regiony Řecka – Thrákie. Odpoledne se účastníci přesunuli do společenského sálu Dominik, kde proběhla generální zkouška programu. Následovalo společenské setkání s recepcí a ochutnávkou řeckých kulinářských specialit a večer vyvrcholil tanečně - pěveckým vystoupením Tanečního souboru Lycea Řekyň v ČR. Po malé škole řeckých tanců zábava pokračovala za doprovodu živé hudby kapely Akropolis.

V neděli 27.9. dopoledne se lektor zaměřil především na výuku figur u mužských tanců a svatebních tanců ze severní Thrákie. Odpoledne pokračoval výukou tanců z Megar a Kithnosu a zopakováním tanců a písní z regionů Makedonie a Ipiros.

Následoval příjemně strávený večer v mikulovském vinném sklípku, který se stal i jistou oslavou zvolení nové správní rady. Při této příležitosti Lyceum poděkovalo bývalé předsedkyni a jedné ze zakládajících členek Lycea Řekyň v ČR, Aikaterini Franc Sgourdeou, za její dlouholeté a úspěšné působení.

V pondělí 28.9. proběhlo opakování a dokumentace nově naučených tanců a písní a  následovala beseda tanečníků s lektorem ohledně vyhlídek a cílů Řeků žijících v ČR a jejich možností dalšího udržování a rozvíjení řeckých tradic na tomto území.

Hodnocení zpracovaly: Kateřina Spalasová, Maria Chinoporu.