F scéna 2006

IX. ročník cyklu letních folklorních večerů

Termín akce: 23.6. - 24.6.2006
Místo konání: Brno, nádvoří Staré radnice

Nádvoří Staré radnice se již po deváté stalo kulisou pro folklorní scénu v Brně, kterou pořádají Armáda České republiky, Vojenský umělecký soubor Ondráš, Brněnské kulturní centrum, Folklorní sdružení Jánošík Brno a Folklorní sdružení České republiky Praha a představují exkluzivní celovečerní hudebně – taneční představení vybraných českých i zahraničních souborů v samém centru historické části Brna.

Koncert národnostních menšin žijících na jižní Moravě s názvem „Souznění pod Špilberkem“ představil soubory, skupiny i sólisty z bulharské, maďarské, romské, ruské, řecké a slovenské národnostní menšiny. Záměrem pořadatelů bylo ukázat tradiční lidovou kulturu, kterou si uchovávají jednotlivé menšiny, předvést návštěvníkům koncertu lidové tance, písně, tradice, zvyky, kroje, a tak připravit neobyčejný umělecký a kulturní zážitek vyvěrající z národních tradic a folkloru jednotlivých národů zúčastněných národností k vzájemnému obohacení účinkujících i diváků.

Řeckou menšinu oba dva večery reprezentoval Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR. Kateřina Spalasová, vedoucí oddělení národních tanců Lycea pro první část koncertu vybrala tance z Epiru - Koftos, Beratis, Fezodervenagas, Choros sta dyo, Chorostos sta tria, Fysuni a Kleftes v choreografii Nikose Petrouliase z Lycea Řekyň Kalamaty. Pro závěrečnou část koncertu zpracovala choreograficky tance Baiduska, Zervodexos, Zonaradiko kuluriasto a Mantilatos z národopisné oblasti Thrákie, ve spolupráci s asistentem oddělení národních tanců Michalem Lašem. Prezentace choreograficky zpracovaných tradičních řeckých tanců byla pro diváky velmi přitažlivá, nápadité řazení jednotlivých tanců a tanečních prvků nadchlo odbornou i kulturní veřejnost.

 Elu

Zpět