Kronika 2011
PF 2012

Správní rada Lycea Řekyň v České republice se rozhodla využít vánočního zvyku obdarovávání a proměnila tradiční novoroční přání za projev lásky k bližnímu a přispěla finančním darem na program pomoci OBŽIVA v rámci sbírky, kterou organizuje humanitární společnost Člověk v tísni.

Přejeme Vám pokojné prožití dvanáctidenního svátečního období a úspěšný rok 2012.
OZDOBENÁ LOĎ SYMBOL ŘECKÝCH VÁNOC

Vyřezávané dřevěné loďky i velké lodě ozdobené řetězy světel jsou tradičním symbolem řeckých vánoc. S malými loďkami chodí děti na koledu a velké osvětlené lodě září v mnoha řeckých přístavech. Tradice zdobení lodí vznikla na počest svatého Mikuláše, který je patronem všech námořníků a loďstva. Sváteční období od 24. prosince po 6. ledna se nazývá DVANÁCTIDENNÍ a je spojeno s mnoha tradičními vánočními a novoročními zvyky, které přinášíme v části TRADICE – SVÁTKY.
ŽIJEME V JEDNOM MĚSTĚ
Pozvánka

8. 12. 2011 v 19:00 hodin v divadle Reduta představí Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR tance z Kapadokie v rámci tradičního předvánočního koncertu souborů, kroužků a sólistů národnostních menšin žijících a působících ve městě Brně. V Mozartově sále divadla budou ukázky tradičních vánočních jídel, nápojů, cukroví a pečiva. Řeckou gastronomii připravuje oddělení svátků a recepcí společně s nadačním fondem Hellenika. Koncert pořádá Slovenské folklorní sdružení Púčik pod záštitou primátora Statutárního města Brna Romana Onderky, s podporou Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.

REGIONY ŘECKA – DODEKANÉSKÉ OSTROVY
Pozvánka

26. 11. 2011 ve 20:00 hodin ve velkém sále Kinokavárny v Brně, Náměstí SNP 33 představí Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR tance a písně z Dodekanéských ostrovů společně s Hudebním souborem Lycea Řekyň v ČR v rámci řeckého večera s hudebním souborem Akropolis, který pořádá nadační fond Hellenika v rámci cyklu s názvem Regiony Řecka.

Vydejte se s námi na pomyslnou plavbu mezi ostrovy - klenoty Řecka, které jsou jako perly vsazené do moře a nechejte se obohatit kulturními zážitky a novým poznáním. Všechny ostrovy Řecka jsou kouzelné a každý z nich má svou osobitou krásu a historii, přijďte se přesvědčit.
15. PANHELÉNSKÁ KONFERENCE LYCEA ŘEKYŇ
Program

Ve dnech 3. – 6.11.2011 pořádá Lyceum Řekyň v Athénách u příležitosti 100. výročí založení Lycea Řekyň 15. ročník Panhelénské konference na téma „Rozvoj Lycea Řekyň“. Bohatého programu konference se zúčastní i delegace z českého Lycea Řekyň, vedená čestnou předsedkyní paní Aikaterini Franc Sgourdeou, která přednese konferenční příspěvek na téma: „Deset let od založení Lycea Řekyň v České republice. Myšlenky a úvahy o jeho budoucnosti.“

DEN ROZHODNUTÍ ŘECKA VZDOROVAT FAŠISTICKÉ AGRESI

28. říjen je státním svátkem Řecké republiky, který Řekové oslavují s hrdostí i dojetím. Tento den roku 1940 italský diktátor Benito Musolini požadoval řeckou kapitulaci. Řecký národ však odpověděl jednohlasně „NE“, proto se tomuto svátku přezdívá OCHI, což znamená řecky ne. Den rozhodnutí Řecka vzdorovat fašistické agresi se jako den „OCHI“ zařadil k nejslavnějším okamžikům národních a státních dějin.
NEJVĚTŠÍ PECKY ČESKY I ŘECKY
Pozvánka

24. 10. 2011 v 19:00 v pražském divadle Brodway, Na Příkopě 31 se uskuteční výroční koncert Marthy a Teny Elefteriadu, který je oslavou 40ti let jejich profesionální hudební kariéry. Barvy a sladění jejich hlasů, v našich krajích tak vzácné, silný emotivní náboj a profesionální výkon zazní naplno v programu, který nese název „Největší pecky česky i řecky“.


SOFIA ZNAMENÁ MOUDRÁ

Magazín dobrých zpráv o těch, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny s názvem Babylon vysílal medailonek Sofie Mavrogenidou, Řekyně, která se narodila v tehdejším Československu, flétnistka, která koncertuje nejen po Řecku, ale i po celé Evropě.

Sofia stejně jako její otec se ve svém životě věnuje hudbě. Její otec té tradiční, řecké, ona však ve své tvorbě snoubí obě svoje vlasti – řeckou i českou. Je uměleckou ředitelkou na athénské konzervatoři, učí flétnu, klavír a komorní hudbu. Po studiích v Brně byla tři roky v Paříži a jižní Francii na dalších studiích. Pak reprezentovala Řecko v mezinárodním orchestru. Před nedávnem absolvovala akademii staré hudby na Masarykově univerzitě v Brně, obor barokní flétna a provozovací praxe staré hudby. Kromě klasické hudby má také jazzovou skupinu, se kterou už vydala několik CD. K radosti svého otce, zakládajícího člena legendární řecké brněnské hudební skupiny Prométheus, spolupracuje i s různými umělci tradiční řecké hudby.

Medailonek Sofie Mavrogenidou můžete shlédnou ve videoarchivu magazínu Babylon:
DUO ARIOSO
Pozvánka

19. 10. 2011 v 19:00 v brněnském Konventu Milosrdných bratří, Vídeňská 7 představí DUO ARIOSO – flétnistka Sofia Mavrogenidou a kytarista Aristidis Chatzistavrou, program skladeb z Řecka, Středomoří a Latinské Ameriky.

Hlavním cílem obou umělců je rozzářit a nechat rozvinout sílu hudby, která osvobozuje city a myšlenky, počínajíc momentem, kdy této síle vdechne život jeden tón dvou různých nástrojů. Pocházejíc z Řecka – ze země, která byla odjakživa pomyslnou křižovatkou různých kultur a byla jimi ovlivňována, oba hudebníci vkládají a zároveň magicky propojují veškeré hudební prvky tak, jak to jen společně dokáže flétna s kytarou.
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL PRAVOSLAVNÉ HUDBY
www.philokallia.com

18. 10. 2011 v 19:30 zahájí byzantský chorál v podání předního mužského řeckého sboru Tropos pod vedením Constantinose Angelidise, druhý ročník mezinárodního festivalu pravoslavné hudby „Archaion Kallos“ v pravoslavném chrámu svatého Cyrila a Metoděje, Praha 2, Resslova 9a. Festival pořádá občanské sdružení Filokallia pod záštitou ministra kultury České republiky a velvyslanectví Helénské republiky a Estonské republiky a s požehnáním a podporou Jeho Blaženosti Kryštofa, arcibiskupa pražského a metropolity českých zemí a Slovenska.
13. KOMNATA MARTHY ELEFTERIADU

14. 10. 2011 ve 21:00 první program České televize uvedl premiéru pořadu 13. komnata Marthy Elefteriadu. Cyklus o životních křižovatkách známých osobností se věnuje zpěvačce známé z pěveckého dua Martha a Tena, která v útlém dětství přišla o maminku a spolu se sestrou putovaly po dětských domovech. Stránky pořadu můžete shlédnout zde.
ŘECKÁ SOBOTA NA HRADĚ VEVEŘÍ
Pozvánka

27. 8. 2011 na Státním hradě Veveří se Lyceum Řekyň v ČR zúčastní celodenního tematického programu s mottem „Významní Řekové na Moravě“. Řeckou sobotu pořádá občanské sdružení Hrad bez výHrad ve spolupráci s Hellenikou nadačním fondem, Lyceem Řekyň v ČR, Řeckou obcí Brno a velvyslanectvím Helénské republiky v Praze, pod záštitou jeho excelence velvyslance pana Konstantinose Kokossise. Podrobný program najdete zde.


SRPEN

Měsíc srpen - řecky AUGUSTOS je pojmenován podle římského císaře Augusta, díky němu má také tento měsíc 31 dní, to proto, že předchozí měsíc červenec JULIS nese jméno dalšího významného římského císaře Julia Cesara, proto i srpen musí mít 31 dní, jelikož by to byla neúcta k Augustovi. Srpen je měsícem mnohých oslav. Nejvíce oslavovanými dny v Řecku jsou bezpochyby 6. srpen Proměnění Páně a 15. srpen, kdy se slaví Zesnutí přesvaté Bohorodice.


ČERVENEC

Červenec JÚLIOS nebo JÚLIS získal své jméno od starých Římanů, kteří zvolili toto pojmenování, aby uctili císaře Julia Cécara, narozeného 7. července 44 př. n.l. Významné svátky měsíce jsou 20. červenec svatý Eliáš, 26. červenec svatá Paraskevi a 27. červenec svatý Panteleimon.

EVROPSKÝ SVÁTEK HUDBY

21. 6. 2010 od 17:00 hodin na Nádvoří domu pánů z Kunštátu se představí Hudební soubor Lycea Řekyň v rámci programu k Evropskému svátku hudby, který se slaví v den letního slunovratu. 17. ročník evropské akce v Brně organizuje Brněnské kulturní centrum.

BABYLONFEST
http://www.babylonfest.cz/

11. 6. 2011 od 16:00 hodin v Brně, na nádvoří Staré radnice, Radnická 6 představí Taneční soubor Lycea Řekyň tance a písně z Thrákie na festivalu kosmopolitního města Brna. Řecké písně zazní i v hudebním programu Babylonfestu v podání rodinného kvarteta I Parea. Čtvrtý ročník festivalu etna, world music a kapel se zastoupením cizinců pořádá Brněnské kulturní centrum a rádio Ethno.

TANEČNICE A PEDAGOŽKA LINDA KAPETANEA
www.tanecpraha.cz

8. a 9. 6. 2011 ve 20:00 v pražském divadle Ponec, Husitská 24a, 12.6. 2011 v 19:00 v ostravském Divadle Loutek, Pivovarská 15 v rámci XXIII. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2011 vystoupí řecká tanečnice a pedagožka Linda Kapetanea. Partnerem představení je Řecké velvyslanectví v Praze.

Linda Kapetanea se narodila v Athénách v roce 1973. Absolvovala řeckou Státní taneční školu v roce 1994. V roce 2002 získala v Řecku cenu pro nejlepší tanečnici; několik let byla členkou souboru Ultima Vez. Jako pedagožka působí mimo jiné na SEAD, Budapest State Dance School, Greek State School of Dance, Helsinki City Theater. V současnosti je členkou “RootlessRoot Dance Company“.

ČERVEN

Červen je měsíc zasvěcený bohyni Héře. Od toho se odvíjí i jeho název, protože latinsky se Héra jmenuje Juno, z toho tedy JUNIUS a řecky JÚNIOS. Nejdůležitějším svátkem června je svátek svatého Janise.MÁJOVÁ VESELICE

14. 5. 2011 od 13:40 hodin na prostranství Obecního úřadu Řeka představí Taneční soubor Lycea Řekyň tance a písně z národopisných regionů Řecka na Májové veselici, kterou pořádá obec Řeka s finanční podporou Moravskoslezského kraje. Podrobný program najdete zde.

NEJSLAVNĚJŠÍ TENOR POPULÁRNÍ HUDBY DEMIS ROUSSOS V PRAZE
http://www.demisroussos.net/

4. 5. 2011 v 19:00 ve Velkém sále Paláce Lucerna v Praze, Štěpánská 61 v rámci celosvětového turné vystoupí nejslavnější tenor populární hudby Demis Roussos. Turné, které mapuje neuvěřitelných 40 let zpěvákovy hvězdné hudební kariéry, začalo symbolicky v starobylém řeckém amfiteátru Herodion na úpatí athénské Akropolis, a dále pokračuje v dalších městech Evropy a USA. Zpěvák se rozhodl veškeré peníze z prodeje vstupenek věnovat Řecku, které se nachází v neutěšené ekonomické situaci. Předprodej vstupenek: www.ticketpro.cz

Řecký zpěvák, rodným jménem Artemios Ventouris Roussos se narodil v Egyptě a vystudoval v Athénách hru na trubku a basu, zvládl ale i další nástroje – piano, kytaru a buzuki. V letech 1963 – 1972 byl členem skupiny Aphrodite’s Child, v níž kromě něj vystupoval i neméně slavný hudebník a skladatel Vangelis. Od roku 1968 působil hlavně v Paříži. Poté se věnuje sólové kariéře s melodickým kantilénovým repertoárem, často s prvky balkánského i jiného folklóru. V 70 letech se Demis prosazuje v anglosaské oblasti a počátkem 80. let je znatelný posun k intelektuálnější rockové tvorbě. V krásném a zároveň komorním prostředí Velkého sálu pražské Lucerny zazní největší a nejslavnější hity.DEN NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN
Pozvánka

30. 4. 2011 od 15:30 hodin v amfiteátru lázeňského parku v  Lázních Hodonín představí Taneční soubor Lycea Řekyň tance a písně z národopisných regionů Řecka a povede výuku řeckých tanců v rámci celodenního setkání národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje. Den národnostních menšin pořádá Jihomoravský kraj a Rada pro národnostní menšiny Jihomoravského kraje pod záštitou JUDr. Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje. Podrobný program najdete zde.

VELIKONOCE – PASCHA

Velikonoce se v pravoslavné církvi, tzn. nejen v Řecku, ale i v Rusku, na Ukrajině, v Srbsku apod. slaví zpravidla se zpožděním oproti Velikonocím v katolickém světě. Je to proto, že jsou i nadále určeny podle juliánského kalendáře. Některé roky, ale spadá tento pohyblivý svátek do stejného dne. Obecně se pro jeho výpočet používají tabulky. Vychází na první neděli po jarní rovnodennosti a prvním jarním úplňku.

Řekové považují Velikonoce za největší svátky roku! Letos začíná Svatý týden Květnou nedělí 17. dubna a Velikonoční neděle připadá na 24. dubna. Další informace najdete v části TRADICE – SVÁTKY.

21. FESTIVAL SPISOVATELŮ PRAHA
Program

16. – 20. 4. 2011 na Nové scéně Národního divadla v Praze, v Americkém centru a v prostoru Galerie Café Louvre na Národní třídě se uskuteční 21. ročník Festivalu spisovatelů Praha s účastí tří významných řeckých spisovatelů. Výňatky ze svých knih přečte spisovatel a velvyslanec Řecka v Praze Konstantinos Kokossis, ze svého díla v řečtině a angličtině bude číst významný básník Dionysis Kapsalis a mimořádná básnířka Athena Papadaki.SLAVNOSTNÍ DOXOLOGIE V DEN STÁTNÍHO SVÁTKU

25. 3. 2011 v 9:30 v den státního svátku Řecké republiky, v pravoslavném chrámu svatého Cyrila a Metoděje, Praha 2, Resslova 9 celebruje slavnostní doxologii Jeho Blaženost Kryštof, arcibiskup pražský, metropolita českých zemí a Slovenska, za účasti řeckého diplomatického sboru.

LORD BYRON A ŘECKÉ POVSTÁNÍ

24. 3. 2011 v 11:00 hodin na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, Praha, Celetná 20, v Modré posluchárně č. 140 pronese anglicky prof. Roderick Beaton přednášku na téma „Lord Byron a řecké povstání“. Přednášku pořádá Ústav řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Karlovy univerzity a Česká společnost novořeckých studií pod záštitou Řeckého velvyslanectví v ČR.

NIKOS KAZANTZAKIS PO PADESÁTI LETECH

24. 3. 2011 v 17:00 hodin na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, Praha, Celetná 20, v Zelené posluchárně č. 141 pronese řecky prof. Roderick Beaton přednášku na téma „Nikos Kazantzakis, autor románů Řek Zorbas a Poslední pokušení“. Přednášku pořádá Ústav řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Karlovy univerzity a Společnost přátel Nikose Kazantzakise v ČR.

VÝZNAMNÝ SOCHAŘ NIKOS ARMUTIDIS
Článek v časopise Voreas

Nikos Armutidis, významný sochař řeckého původu, žijící a tvořící ve Veverských Knínicích u Brna, poskytl koncem minulého roku prostřednictvím Tiskové kanceláře Řeckého velvyslanectví v Praze rozhovor časopisu Voreas z oblasti Evrosu. V rozhovoru přibližuje svoje názory na sochařské umění, okolní svět a též se dotýká svého vztahu k Řecku.

Nikos Armutidis je tvůrcem například sochy koně u Staré pošty na Slavkovsku, bysty Nikose Kazantzakise na Božím Daru, Krétě a ve sbírce prezidenta Řecké republiky a mnoha dalších děl.

VEČER ORIENTÁLNÍ HUDBY A TANCE

12. 3. 2011 od 17:00 hodin v nově rekonstruovaném Zámeckém kulturním centru Rosice vystoupí Hudební soubor Lycea Řekyň v rámci komponovaného večera na téma východní hudba a tanec, ve kterém zahrají repertoár tradiční řecké hudby z Malé Asie. Večer orientální hudby a tance pořádá Kulturní informační centrum Rosice.
ŘECKÝ FILM ŠPIČÁK

7. 3. 2011 ve 20:00 hodin a 9. 3. 2011 v 17:30 hodin bude v brněnském kině Palace Cinemas Velký Špalíček uveden řecký film Špičák. Snímek mladého režiséra Jorgose Lanthimose, představitele řecké „nové vlny“, oceněný v Cannes, bude promítán v rámci 2. ročníku Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI BRNO 2011. České titulky k filmu připravili studenti magisterského oboru novořečtina z Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně pod vedením členky Lycea Nicole Votavové Sumelidu.

BESEDOVÁNÍ U ČAJE

5. 3. 2011 v 15:00 hodin u příležitosti 100. výročí založení Lycea Řekyň, Vás srdečně zveme do sídla české pobočky v Brně, Starobrněnská 20 k besedování u čaje na téma „Callirrhoe Siganou Parren a její role zakladatelky Lycea“. Besedu zahájí čestná předsedkyně Lycea Řekyň v České republice paní Aikaterini Franc Sgourdeou.KURZ ŘECKÝCH TANCŮ V BRNĚ

28.2.2011 v 18:00 hodin v zrcadlovém tanečním sále staré radnice v Brně, Radnická 8 zahajuje Lyceum Řekyň v České republice kurz řeckých tanců pro přátele řecké kultury. Tance jsou kruhové a úžasné pro relaxaci a skvělé pro odreagování. Do kurzu řeckých tanců se mohou zapojit jednotlivci různého věku na základě vyplněné přihlášky, kterou si můžete stáhnout zde.

100 LET LYCEA ŘEKYŇ

Ústřední Lyceum Řekyň v Athénách nabízí publikaci 100 let Lycea Řekyň, kterou vydala Kulturní nadace banky Pireus. Patnáct dílů zahrnuje všechna časová období a různé tématické celky: historii Lycea, ideologické postoje v rámci mezinárodního ženského hnutí, vytvoření depozitáře řeckých krojů, propagaci řeckých tanců, konání 1. národního kongresu žen v roce 1921, přijetí ideje mateřství, vzdělávací a výchovné procesy přijaté Lyceem, ale také rozšiřování poboček Lycea v Řecku i v zahraničí. Knihu obohacuje bohatý archivní a fotografický materiál.

SOBOTA V ŘECKÉM RYTMU

5. 2. 2011 od 10:00 hodin v tanečním sále Edelmannova paláce v Olomouci, Horní náměstí 5 připravuje Lyceum Řekyň v České republice seminář řeckých tanců pro přátele řecké kultury pod vedením Sáry Vasiliu a Marie Chinoporu. Účastníci se protančí celým Řeckem a seznámí se i s hudebním stylem Rebetiko, který významně ovlivnil řeckou hudební scénu. Seminář bude zakončen řeckým večerem v restauraci Zorba s představením tanečního souboru Lycea v tradičních krojích.TRADIČNÍ ZAHÁJENÍ NOVÉHO ROKU

Lyceum Řekyň v České republice každoročně zahajuje svou činnost oslavou nového roku a tradičním krájením novoročního koláče Vasilopity. Novoroční setkání členů a přátel Lycea na Rejvíze natočil i štáb České televize Ostrava pro magazín Babylon. Reportáž můžete shlédnou zde.

TANEČNÍCI LYCEA V ČESKÉ TELEVIZI

14.1.2011 paní Marta Růžičková, dramaturgyně magazínu o životě národnostních menšin a cizinců u nás i Čechů v zahraničí s názvem Babylon, pozvala taneční pár Melinu Floksovou a Tomáše Bogara z Karviné do televizní ranní show. Jakou startovací dávku ranní energie do ostravského studia České televize přinesli zástupci Lycea, můžete shlédnout ve videoarchivu pořadu Dobré ráno s Jedničkou.