Kronika 2009
PF 2010

Správní rada Lycea Řekyň v České republice se rozhodla využít vánočního zvyku obdarovávání a proměnila tradiční novoroční přání za projev lásky k bližnímu a potěšila finančním darem krnovský Ústav sociální péče HARMONIE.

Přejeme Vám pokojné prožití dvanáctidenního svátečního období a úspěšný rok 2010.
GRANÁTOVÉ JABLKO SYMBOL ŘECKÝCH VÁNOC

Granátová jablka symbolizuji hojnost, plodnost, štěstí a v řeckých domácnostech se rozvěšují na mnoha místech. Po novoroční mši se jablkem udeří vší silou o práh domu, tak aby se rozbilo na tisíc kusů a přitom se přeje mnoho let a šťastný nový rok.

Sváteční období od 24. prosince po 6. ledna se nazývá DVANÁCTIDENNÍ a je spojeno s mnoha tradičními vánočními a novoročními zvyky, které přinášíme v části TRADICE – SVÁTKY.
ŽIJEME V JEDNOM MĚSTĚ
Pozvánka

10. 12. 2009 v 19:00 hodin v divadle Reduta představí Tereza Niku brněnské veřejnosti hudební nástroj kanonaki. Členové uměleckého a hudebního oddělení Lycea vystoupí v rámci tradičního předvánočního koncertu souborů, kroužků a sólistů národnostních menšin žijících a působících ve městě Brně. V Mozartově sále divadla budou ukázky tradičních vánočních jídel, nápojů, cukroví a pečiva. Řeckou gastronomii připravuje Řecká obec Brno. Koncert pořádá Slovenské folklorní sdružení Púčik pod záštitou primátora Statutárního města Brna Romana Onderky, s podporou Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna.
KONCERT ŘECKÝCH KOLED

5. 12. 2009 v 17:00 v českém pravoslavném chrámu svatého Cyrila a Metoděje, Praha 2, Resslova 9 vystoupí ženský pěvecký sbor Filokalia. Sbormistr Mario Christou uvede pásmo čtyřhlasé úpravy vánočních koled z celého řeckého světa. Koncert zaštítili velvyslanci Kypru i Řecka.

STÁTNÍ NÁVŠTĚVA PREZIDENTA ŘECKÉ REPUBLIKY V ČR

Ve dnech 1. – 4. prosince 2009 přijede na státní návštěvu České republiky prezident Řecké republiky Karolos Papoulias s manželkou May, na základě pozvání prezidenta České republiky Václava Klause.

Členové Lycea z oddělení národních tanců, národních krojů a oddělení uměleckého a hudebního byli požádáni velvyslancem Helénské republiky v Praze jeho excelencí Constatinosem Kokossisem o přípravu krátkého kulturního programu, který předvedou ve čtvrtek 3. prosince 2009 v pražském Lichtenštejnském paláci.

Prezident Karolos Papoulias navštíví v pátek 4. prosince 2009 Brno. V rámci brněnského programu se setká s řeckou veřejností a s řeckými podnikateli žijícími v ČR,  v přednáškovém sále Dietrichsteinského paláce, Zelný trh 8, v době od 11:15 do 12:45 hodin.


OZNÁMENÍ

Lektorka řeckých tanců Sára Vasiliu oznamuje, že ze studijních důvodů ruší lekci řeckých tanců ve středu 18. listopadu 2009 od 17:00 do 18:00 hodin v Olomouci. Další lekce bude pokračovat ve stejnou dobu další středu v sále Edelmenova paláce, Horní náměstí, Olomouc. Zrušená lekce bude nahrazena. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás.

NYNĚJŠÍ ŽIVÉ ŘEČTINĚ NETŘEBA SE UČIT

16. 11. 2009 ve 13:10 hodin na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, Brno, Arna Nováka 1, budova A, 2. poschodí v posluchárně č. 31A přednese přednášku Kateřina Loudová na téma „Nynější živé řečtině netřeba se učit“, ve které se zaměří  na novořečtinu v českých cestopisných zprávách přelomu 19. a 20. století. Přednášku pořádá Ústav klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a Česká společnost novořeckých studií.KURZY ŘECKÝCH TANCŮ PRO VEŘEJNOST

Lyceum Řekyň v České republice zahajuje zápis do kurzů řeckých tanců pro veřejnost v Brně, Ostravě, Bohumíně, Karviné, Olomouci a Třinci. Kurzy budou probíhat v podzimním semestru od začátku října do půli prosince 2009. Do kurzu řeckých tanců se může přihlásit opravdu každý, kdo má zájem! Bližší informace Vám poskytnou vedoucí kurzů v jednotlivých městech, které najdete zde.REGIONY ŘECKA – THRÁKIE 
Pozvánka

26. 9. 2009 ve 20:00 hodin ve společenském sále DOMINIK v Brně, Dominikánská ul. 15 – 19 představí Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR  tance a písně z Thrákie v rámci řeckého večera s hudebním souborem Akropolis, který pořádá nadační fond Hellenika v rámci cyklu s názvem Regiony Řecka. Originální projekt zaštiťuje velvyslanec Řecké republiky, jeho excelence Constantinos Kokossis.


LEKTOR ŘECKÝCH TANCŮ NIKOS PETROULIAS V BRNĚ

Ve dnech 25. – 28. 9. 2009 pořádá v Brně česká pobočka Lycea Řekyň metodický seminář řeckých tanců a písní pro vybrané členy, s cílem připravovat je na dráhu učitelů a asistentů a  uchovávat tradiční tance, písně a zvyky v diaspoře Řeků v České republice.

Nikos Petroulias z Lycea Řekyň v Kalamatě povede seminář v Česku už po dvanácté. Poprvé přijel do Brna už v roce 1995 na pozvání nadace Hellenika a do Brna se vrací po deseti letech, kdy Lyceum organizovalo semináře pod jeho vedením pětkrát v Moravskoslezském kraji a jednou v Praze. Ke spolupráci si pozval  Annu Mavrou.

14. PANHELÉNSKÁ KONFRERENCE LYCEA ŘEKYŇ

Ve dnech 17. – 20.9.2009 pořádá Lyceum Řekyň v Nause 14. ročník Panhelénské konference Lycea Řekyň na téma „Od tradiční kultury k trhu s kulturou“. Poprvé se bohatého programu konference zúčastní i členové z českého Lycea Řekyň.

HISTORICKÝ ROMÁN DUŠE ZLATA

Nakladatelství Alexandria vydalo historický román Vivian Avraamidou Ploumbi s názvem Duše zlata. Autorka, významná členka Lycea, získala za příběh mladého dobrodruha z kyperské Famagusty roce 2008 od Řeckého svazu spisovatelů třetí cenu za román. Knihu si můžete objednat zde.


DOVOLENÁ V ŘECKU

Ministerstvo turistiky Řecké republiky uvádí generální informace o Řecku na webových stránkách Řecké národní organizace cestovního ruchu GNTO.
KDYŽ DO ŘECKA, TAK S JÁSONEM

„Leťte s námi do slunné Hellady, do země uprostřed třpytivých moří posetých tisíci ostrovy. Leťte s námi obdivovat malebné pláže, přírodní krásy, tiché vesničky i rušné přístavy. Pojďte s námi po cestách jimiž prošli Řekové z mlhy na výsluní své slávy, projděte se po bojištích jejich vojsk, nahlédněte do chrámů jejich bohů a do dílen jejich umělců“

Z Brna do Řecka cestujte s cestovní kanceláří Iason Hellenic.
TO NEJLEPŠÍ Z ŘECKA

Navštivte řecké ostrovy s nádhernou přírodou a přátelskými lidmi. Prožijte magickou noc v taverně na břehu moře, ochutnejte čerstvé ryby a plody moře na palubě rybářské lodi. Užijte si moře a slunce! Dovolená v Řecku je prostě fantastická a my věříme, že v naší dvacáté sezóně přispějeme k pohodě vašeho léta kvalitními službami.

Z Prahy do Řecka cestujte s cestovní kanceláří  Greece Tours Prague.
TA PRAVÁ CESTOVKA PRO ŘECKO A KYPR

V jubilejním, dvacátém roce našeho působení v oblasti cestovního ruchu jsme pro Vás rozšířili nabídku pobytových zájezdů  o letní byty a hotely v atraktivních destinacích v Řecku i na Kypru… Průběžně jsme modernizovali vozový park našich autokarů a zavedli jsme leteckou dopravu do všech našich destinací přímo z letiště Ostrava-Mošnov…

Z Ostravy do Řecka můžete cestovat každý týden i pravidelnou mezinárodní autobusovou linkou s cestovní kanceláří Nikolas tours.
24. – 25. 7. 2009 pořádá Millennium Travel 3. ročník mezinárodního festivalu Pražské folklorní dny. Folklorní soubory z 16 zemí Evropy i z Jižní Ameriky budou vystupovat na Staroměstském a Václavském náměstí a v Paláci Flora. Řecko bude reprezentovat soubor The Greek Culture Association in Halkida - Alonaki a představí hudbu, tance a kroje ze střední Makedonie a Thrákie. Kypr bude zastoupen pěveckým sborem Famagusta Municipality Choir.
VOKÁLNÍ SOUBOR KERATEAS V PRAZE

25. 6. 2009 v 19:30 ve velkém sále  Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1 a 26. 6. 2009 v 17:00 v Pravoslavném katedrálním chrámu svatého Cyrila a Metoděje, Resslova 9  vystoupí smíšený vokální soubor KERATEAS. V programu zazpívá klasické skladby světově známých  skladatelů Mikise Theodorakise a Manose Chatzidakise a dalších řeckých autorů i tradiční řecké písně. Uměleckým vedoucím souboru je dirigent Tasos Lazarou.

KONCERT MARTHY A TENY ELEFTERIADU
http://www.martha-tena.net

19. 6. 2009 v 19:00 v krnovské koncertní síni Svatého Ducha pořádá Řecká obec Krnov – město koncert Marthy a Teny Elefteriadu, kterým zahájí  tradiční akci s názvem Řecké dny Krnov. Barvy hlasů a ladění Marthy i Teny jsou v našich krajích vzácné a jsou vždy zárukou  profesionálního výkonu se silným emotivním nábojem. Martha Elefteriadu patří mezi zakládající a významné členy Lycea.

ŘECKÉ VELVYSLANECTVÍ V PRAZE INFORMUJE NA WEBU V ČEŠTINE
http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/AuthoritiesAbroad/Europe/Czech/EmbassyPrague/cs-CZ/

Ministerstvo zahraničních věcí Řecké republiky spustilo českou verzi webových stránek řeckého velvyslanectví v Praze na adrese: http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/AuthoritiesAbroad/Europe/Czech/EmbassyPrague/cs-CZ/
Hlavní menu nabízí aktuality, informace o velvyslanectví a kontakty na jednotlivá oddělení. Obsahem nejrozsáhlejší je část SLUŽBY OBČANŮM, které poskytuje konzulární oddělení při potvrzení o trvalém pobytu, vyřizování pasu, občanství, matričních dokladů, notářských prací, ověřování, udělování národního nebo schengenského víza. K dalším informacím patří zejména seznam nejdůležitějších bilaterálních dohod mezi Řeckou a Českou republikou, informace o řecké komunitě i výuce novořečtiny v ČR a také o historii Pravoslavné církve v Česku a na Slovensku.

TANEČNÍK A CHOREOGRAF KOSTAS TSIOUKAS
www.tanecpraha.cz

10. 6. 2009 v 19:30 v uměleckém centru Univerzity Palackého v olomouckém Divadle K3, Univerzitní 3, 12. 6. 2009 ve 20:00 v brněnském Bezbariérovém divadle Barka, Svatopluka Čecha 35a, Královo Pole a 14. a 15. 6. 2009 ve 20:00 v pražském divadle Ponec, Husitská 24a v rámci XXI. Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2009 vystoupí řecký tanečník a choreograf Kostas Tsioukas.

V představení první Evropské taneční laboratoře se autor a interpret Kostas Tsioukas velmi impulzivně ve svém sólu vtěluje do postavy Pinnochia za doprovodu živé hudby. Využívá tradičních řeckých tanců, kontaktní improvizace a současného tance k tomu, aby odhalil a poukázal na prostotu čisté duše ve špinavosti společnosti. Partnerem představení je Řecké velvyslanectví v Praze.

Kostas Tsioukas se narodil v Řecku v roce 1979. Jeho umělecká dráha vedla od tradičních řeckých tanců přes státní taneční školu ke kontaktní improvizaci a současnému tanci. Působil i jako asistent choreografie slavnostního zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Athénách. V roce 2006 založil svůj vlastní taneční soubor Kostas Tsioukas Company.

ŘECKÁ VERZE WEBOVÝCH STRÁNEK LYCEA

Lyceum Řekyň v ČR spustilo řeckou verzi webových stránek s finanční podporou nadace A.G. Leventis. Vybrané části české verze do řeckého jazyka doslovně přeložila PhDr. Aikaterini Franc Sgourdeou. Tvůrčí trio pracovalo ve složení Eva Lioliu, garant a koordinátorka projektu, Mgr. Pavel Brabec, autor vizuálního stylu a realizátor grafických prvků a Richard Mikulenka, autor technického řešení a správce stránek www.lyceumrekyn.cz

EUROFESTIVAL BRNO

1. 6. 2009 od 14:00 hodin u Mahenova divadla představí Taneční soubor Lycea Řekyň tance z oblasti Epiru a Thessálie v rámci posledního open - air Eurofestivalu pořádaného u příležitosti českého předsednictví v Radě EU 2009. Doprovodný program k neformálnímu zasedání ministrů zemědělství a rybářství členských států Evropské unie pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice společně s Úřadem vlády České republiky. K prezentaci řecké kultury byli tanečníci nominováni velvyslancem Helénské republiky v Praze jeho excelencí Constatinosem Kokossisem a ředitelem Řecké organizace cestovního ruchu panem Constantinosem Theodorou. Eurofestival v Brně realizuje společnost Last Minute Management.KYPR – SETKÁNÍ POEZIE A FOTOGRAFIE

1. 6. 2009 v 18:30, v brněnské Galerii 10, Radnická 10 otevře velvyslanec Kyperské republiky jeho excelence Achilleas Antoniades ve spolupráci s Brněnským kulturním centrem výstavu s názvem Kypr – Setkání poezie a fotografie. Vernisáž výstavy zahájí náměstek ministra zemědělství Kyperské republiky Panicos Pouros a zástupce Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Slavnostní událost obohatí vystoupení členů oddělení umělecké a hudební výchovy Lycea. Výstava bude přístupna v pracovních dnech od 10:00 do 18:00 hodin do 12. 6. 2009.
KONCERTY SKUPINY NISOS
http://www.myspace.com/nisos

27. 5. 2009 v 19:30 v pražském Domě národnostních menšin, Vocelova 3 a 28. 5. 2009 ve 20:00 v ostravském Divadle Loutek, Pivovarská 15 spolupořádají místní řecké obce koncerty hudební skupiny NISOS. Hudební soubor hraje tradiční řeckou hudbu, písně Malé Asie a autorské skladby inspirované často byzantskou a krétskou hudbou, příležitostně doprovází i taneční vystoupení Lycea Řekyň v ČR. Na pražském i ostravském koncertě vystoupí s NISOS i zahraniční hosté z Turecka Dera Türkan (konstantinopolská lyra), z Kréty Zacharias Spyridakis (krétská lyra) a Ariel Qassis (kanonaki) z Izraele.

HOUSLOVÝ VIRTUÓZ LEONIDAS KAVAKOS V PRAZE
http://festival.cz/

21. 5. 2009 ve 20:00 v Dvořákově síni Rudolfina v rámci 64. Mezinárodního hudebního  festivalu Pražské jaro 2009 vystoupí světoznámý řecký houslový virtuóz Leonidas Kavakos. V houslovém recitálu za doprovodu klavíristy Enrico Pace předvede tři sonáty, klenoty světové houslové literatury ze tří různých stylových epoch.

Leonidas Kavakos je houslista a umělec neobyčejných kvalit. Narodil se v Řecku v roce 1967 v rodině muzikantů. Jeho talent se projevil již v mládí. V současné době koncertuje za doprovodu nejlepších světových orchestrů a se známými dirigenty v Evropě a ve Spojených státech, např. s Rotterdamskou, Mnichovskou a Londýnskou filharmonií, s Pittsburským symfonickým orchestrem, s Budapešťským festivalovým orchestrem. Předprodej vstupenek: www.ticketpro.czEU FESTIVAL V BLATNÉ

8. 5. 2009 od 16:00 hodin na zámku v Blatné představí Taneční soubor Lycea Řekyň tance a písně z národopisných regionů Řecka v rámci EU festivalu z jižních ČECH AŽ NA KONEC SVĚTA pořádaného u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie 2009. Rozsáhlý projekt „Z jižních ČECH AŽ NA KONEC SVĚTA“ odkazuje na misi českého krále Jiřího z Poděbrad vedenou v 15. století Lvem z Rožmitálu a Blatné z Čech až na španělský mys Finisterre. Touto cestou hledalo poselstvo podporu pro „Smlouvu o nastolení míru v celém křesťanstvu“, která byla vůbec prvním pokusem vytvořit unii evropských států. Kulturní program EU festivalu v Blatné s vazbou na Den Evropy realizuje občanské sdružení Nobiscum Humanitas.


ŘECKÉ SVATEBNÍ PÍSNĚ, PŘÍSLOVÍ A ZVYKY

Lyceum Řekyň v ČR vydalo třetí tématický sborník, který obsahuje příspěvek z oborové práce Diany Kalcojanisové s názvem Řecké svatební písně, přísloví a zvyky. Práci napsala jako studentka novořeckého jazyka a literatury na Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Hlavním tématem příspěvku je řecká svatba, její zvyky, tradice, lidové svatební písně a přísloví. Cílem je ukázat, jak vypadala řecká svatba v nepřetržité kontinuitě od počátku 19. století až po dnešní dobu. Diana Kalcojanisová popisuje celý svatební proces od období před zásnubami až po slavnosti po svatbě. Autorkou řeckého překladu sborníku je PhDr. Aikaterini Franc Sgourdeou.

EUROFESTIVAL MARIÁNSKÉ LÁZNĚ

24. 4. 2009 od 15:00 hodin v prostoru Arnika pod kolonádou představí Taneční soubor Lycea Řekyň tance a písně z oblasti Thrákie v rámci open - air Eurofestivalu pořádaného u příležitosti českého předsednictví v Radě EU 2009. Doprovodný program k neformálnímu zasedání ministrů pro regionální rozvoj evropské sedmadvacítky pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice společně s Úřadem vlády České republiky. K prezentaci řecké kultury byli tanečníci nominováni velvyslanectvím Helénské republiky v Praze a Řeckou organizací cestovního ruchu. Eurofestival v Mariánských Lázních realizuje společnost Merkucio.
LYCEUM ŘEKYŇ V ČESKÉ TELEVIZI

27. 3. 2009 bylo Lyceum Řekyň hostem v České televizi, a to v živě vysílaném publicistickém pořadu SAMA DOMA. Stránky pořadu, určeného především ženskému publiku, poskytující zajímavý a inspirativní program můžete shlédnout  zde.

VOLEBNÍ SHROMÁŽDÉNÍ LYCEA

7. 3. 2009 bylo svoláno třetí volební shromáždění Lycea Řekyň v České republice do sídla v Brně na Starobrněnskou ulici, které schválilo zprávu o činnosti a naplňování poslání Lycea, zprávu kontrolní a revizní komise za rok 2008, potvrdilo vyúčtování a bilanci minulého volebního období a schválilo rozpočet na příští období. Následovala volba členek správní rady a členek revizní a kontrolní komise se čtyřletým funkčním obdobím. PhDr. Aikaterini Franc Sgourdeou, která vedla Lyceum dvě volební období se stala druhou čestnou předsedkyní Lycea.

PLES KRNOVSKÉHO GYMNÁZIA

27. 2. 2009 v Multikulturním centru Silesia v Krnově představí Taneční soubor Lycea Řekyň v ČR tance z oblasti Deskati Grevennon v rámci programu plesu gymnázia v Krnově.

VÝROČNÍ CENY HELLENIKY

21. 2. 2009 v 15:00 hodin v interiérech konsistoře Biskupství brněnského obohatí oddělení umělecké a hudební výchovy Lycea řeckou písní a hudbou slavnostní setkání při příležitosti 15. výročí nadačního fondu Hellenika spojené s udělováním Výročních cen Helleniky. Laureátkou Výroční ceny Helleniky za uchování a rozvoj řeckého jazyka je současná předsedkyně Lycea Řekyň v ČR PhDr. Aikaterini Franc Sgourdeou, laureátem je i čestný člen Lycea Nikos Petroulias za pěstování tradic a folklorního umění a MUDr. Zdeněk Franc, CSc. přispívající člen Lycea, získal cenu za zachování řeckého kulturního povědomí řecké menšiny žijící v České republice. K laureátům patří i Mgr. Pavel Brabec, grafický umělec a tvůrce webových stránek Lycea.


BABINDEN

24. 1. 2009 od 17:00 hodin v Bulharském kulturním klubu v Ostravě představí Taneční soubor Lycea Řekyň řecké tance a písně při oslavě bulharského svátku, který je v češtině nazýván jako „den bab“ nebo „babský den“. Tradiční slavnost, při které rodiny a jejich přátelé ochutnávají jídlo připravené od všech zúčastněných žen, pořádá Bulharský kulturně osvětový klub v Ostravě, kterému předsedá Mgr. Sirma Zidaro Kounová.